چاپ
دسته: blog
بازدید: 765
حسابداری قانونی چیست

حسابداری قانونی چیست ، به عبارتی این نوع حسابداری، برای پیگیری صورت حساب های سازمان ها کاربرد دارد و هر گونه تقلبی که در صورت های مالی شرکت رخ داده باشد را تشخیص خواهد داد.

این نوع حسابداری در کلاهبرداری ها و دادخواهی ها مورد استفاده قرار می گیرند.


وظایف حسابداران قانونی


کارشناسان حسابداری قانونی در زمینه گردآوری داده ها، تهیه داده ها، تجزیه و تحلیل گزارش دهی داده ها به صورت قانونی فعالیت دارند. وظایف حسابداران قانونی عبارتند از :
- تجزیه و تحلیل داده های الکتریکی
- ارزیابی وضعیت مورد بررسی
- کشف انواع تخلفات در گزارشات و صورت حساب های قدیمی
- مصاحبه با طرف های زیربط
- ارزیابی سوابق مشاغل
- مشاور و یا شاهد
از حسابداران قانونی به منظور آموزش حسابرسان داخلی سازمان و بازرسی حسابرسی استفاده می شوند. در ضمن حسابداران قانونی هشدارهای لازم را در زمینه های آسیب پذیر در حطیه کلاهبرداری، می دهند. این حسابداران مدارک و اسناد مورد نیاز در دادگاههای مختلف را به منظور یاری رساندن به وکیل در رفع اتهامات، ارائه می دهند.


مزایا و معایب حسابداری قانونی


حسابداری قانونی برای رصد گزارشات و صورت های مالی به کار گرفته می شود و رویکردی شفاف از آنجه در پشت صحنه یک معامله مالی انجام می شود را ارائه می دهد. هر کسب و کاری به منظور به حداقل رساندن زیان و حداکثر رساندن سود به این نوع حسابداری نیاز دارد. از مزایای حسابداری قانونی می توان به کاهش ضرر و زیان، کاهش سوء استفاده، دوری از مشکلات حقوقی، افزایش اعتبار بهبود یافته و بهره وری بهبود یافته می باشد. از معایب آن هم می توان به زمان زیاد، هزینه بالا و تاثیرات بد بر روحیه کارکنان اشاره کرد.


نتیجه پایانی


حسابداری قانونی در تمامی مشاغل کاربرد دارد و قادر است از بروز جرائم مالی جلوگیری به عمل آورد. حسابدار قانونی باید امور حسابرسی را به توجه به قوانین حاکم بر تجارت به انجام برساند.