انواع حسابداری چیست ؟ ، حسابداری یک علم از زیرشاخه‌های علم مهندسی است که مرتبط با اطلاعات مالی یک کسب ‌و کار است .

در عملیات حسابداری ، اطلاعات مالی یک کسب ‌و کار جمع‌آوری ، طبقه‌بندی و ثبت می‌شوند و گزارشی از این اطلاعات در قالب‌های گوناگون برای مدیران ، سرمایه‌گذاران و بقیه ی افراد مرتبط در کسب ‌وکار قرار می‌گیرد تا در تصمیم‌گیری بهتر برای کسب درآمد به آن‌ها کمک کند .
این علم انواع و دارای شاخه‌های گوناگونی می باشد که هر کدام کاربرد و اهمیت خود را دارا است و برای شرایط گوناگون شکل گرفته‌اند . در زیر انواع حسابداری را برای شما عزیزان شرح داده ایم .


1-حسابداری مالی :


حسابداری مالی یا Financial accounting نوعی از حسابداری است که داده‌های مالی قسمت های مختلف یک شرکت و کسب و کار ها را در یک دوره مشخص جمع‌ می نماید ، آن‌ها را براساس اصول حسابداری بررسی می‌کند و گزارشی از آن‌ها به مسئولین مربوطه ارائه می‌دهد .
در این گونه از حسابداری ، داده‌های مالی قسمت ‌های مختلف یک کشور در یک بازه زمانی تعیین شده ، از اصول حسابداری مالی در ترازنامه‌ها و صورت‌های سود و زیان جمع‌آوری و به کار برده می شوند . داده‌ها در این گونه حسابداری باید خیلی دقیق و طبق حقیقت باشند ، چون مدیران کسب‌وکار، تصمیمات خود را طبق گزارش‌های مالی که از حسابداری مالی جمع آوری می شود می‌گیرند .


2-حسابداری صنعتی : 


حسابداری صنعتی یا Cost Accounting به معنی تشخیص ، تخصیص ، جمع‌آوری ، طبقه‌بندی ، ثبت و گزارش هزینه‌های دقیق تولید و مقایسه آن با هزینه‌های استاندارد است ؛ تا بشود قیمت تمام شده یک محصول یا خدمت را برآورد کنیم .
مدیران با به کارگیری از اطلاعاتی که از حسابداری صنعتی را جمع آوری می کنند می‌توانند عملکرد سیستم تولید را بررسی نموده و برای فعالیت‌های آینده از جمله ساخت یا خرید کالا ، افزایش فعالیت کسب ‌وکار یا ایستادن آن‌ و قبول یا رد کردن سفارشات جدید ، برنامه‌ ریزی دقیقی را دارا باشند .


3-حسابداری دولتی :


همان‌ گونه که از اسم حسابداری دولتی حسابداری معلوم است ، این شاخه مربوط به فعالیت‌های حسابداری در سازمان‌های دولتی می باشد . حسابداری دولتی یا Governmental accounting به عملیات تلخیص ، جمع‌آوری ، طبقه ‌بندی ، اندازه‌ گیری ،‌ تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی سازمان‌های دولتی گفته می‌شود . گزارش‌های جمع آوری از حسابداری صنعتی ، برای تصمیم‌گیری‌های صحیح مالی ، کنترل برنامه‌های مصوب سالانه و جلوگیری از تداخل مالی ؛ در اختیار دولت ، مدیران مالی ، دستگاه‌های دولتی و دیوان محاسبه ها قرار می‌گیرند .


4-حسابداری مدیریت :


حسابداری مدیریت یا Management Accounting به معنای به کارگیری مدیران یا کسب ‌وکار از اطلاعات حسابداری ، برای تصمیم گیری بهترمی باشد . گزارش‌های حسابداری مدیریتی کاملا شخصی هستند و برای به کارگیری مدیران ارشد سازمان تهیه می‌شوند . با به کارگیری از این علم می‌شود فرآیند و به دست آوری کسب‌وکار را کنترل و مدیریت نمود ؛ همینطور ریسک‌های گوناگون کسب‌وکار را شناخته و آن‌ها را در راه اهداف سازمان مدیریت نمود . پس حسابداری مدیریتی در مدیریت راهبردی ، عملکردی و مدیریت ریسک سازمان به مدیران یاری رساند .